Steve Garcia tog sin sjunde raka seger, varav sex av dessa har kommit via KO/TKO, när han sänkte David Onama på UFC Vegas 110. Med tanke på hans fina form tänker man att han ska ropa efter en mycket intressant motståndare för sin nästa fight, vilket Garcia tyvärr inte gör.
KO-maskinen Steve Garcia är i fin form
Huvudmatchen på UFC Vegas 110 slutade som det allt som oftast gör när Garcia kliver in i oktagonen. I professionella MMA-karriär har han en statistik på 19-5, och i UFC har han en statistik på 8-2. Det makalösa är att han avslutat 15 av sina 19 vinster via KO/TKO, och i UFC har han avslutat sju av åtta matcher på samma sätt.
Ropade efter Holloway trots att BMF-mästaren har lämnat divisionen
När Garcia nu sänkte David Onama, och inför matchen pratade om att Alexander Volkanovski inte är tillräckligt aktiv, tänkte man att han kanske skulle ropa efter mästaren. Det gjorde han inte, och istället ropade han efter Max Holloway om BMF-bältet. Något märkligt med tanke på att Holloway permanent har lämnat fjäderviktsdivisionen.
Steve Garcia sänker tappar bollen när han ropar efter Emmett
Ett något märkligt rop med tanke på att Holloway alltså lämnat divisionen, men trots det var det ett ambitiöst rop. Det är vad vi vill se från fighters, inom sina gränser såklart. En fighter med åtta raka vinster och sju via avslut har all rätt att ropa efter stora namn. Det är även det som gör hans val av nästa motståndare, som han uttryckte på presskonferensen efter galan, väldigt märkligt. Framförallt med tanke på namnen han hade i sin mun innan matchen och i oktagonen därefter.
– En match som känns rimlig är Josh Emmett. Han har ett namn, han har definitivt en högre ranking än mig, och jag tror att han är tillgänglig så varför inte, sade Garcia.
Garcia jagar en fighter som aktivt är på väg neråt i karriären
Anledningen till att detta är ett extremt märkligt, och rent ut sagt värdelöst rop, är för att Garcias karriär är på en helt annan kurva än Emmett. Emmett förlorat två raka matcher samt fyra av sina fem senaste. Garcia fick en fråga om han inte kunde tänka sig att slåss mot Youssef Zalal (åtta raka vinster, fem i UFC), som nyligen dominerade Emmett. Hans motivering till att slåss mot Emmett och inte Zalal är väldigt konstig, minst sagt.
– Jag kan slåss mot Zalal, det är inte problemet. Hela grejen handlar om namn. Jag vet att Zalal precis besegrade Emmett. Han gjorde ett fantastiskt jobb men jag känner fortfarande att Emmett är ett större namn än Zalal, sade Garcia.
Sammanfattning och läsarfråga
Steve Garcia har vunnit sina åtta senaste matcher, sju via KO/TKO. Men istället för att ropa efter en mycket intressant fight i Youssef Zalal, eller någon annan intressant fighter, väljer Garcia att ropa efter Josh Emmett som förlorat fyra av sina fem senaste matcher. Jag anser att Garcia totalt tappade bollen här när han ropade efter Emmett över Zalal. Vad säger du?


