Foto via IMMAF.org

Allt du behöver veta om IMMAF Euro 2018 – amatör-EM i MMA

🎦 VIDEO+TEXT ✅ Få full koll på de pågående europeiska mästerskapen i Rumänien ✅ Sverige har skickat representanter i 11 av 13 viktklasser ✅ Leder poängligan överlägset

De europeiska mästerskapen i MMA – även kallad IMMAF Euro 2018 går av stapeln mellan den 17:e och 23:e juni i Bukarest, Rumänien.

Vårt svenska landslag har skickat hela 18 atleter i 11 olika viktklasser och laget håller hög internationell klass, där vi bland annat återfinner guldmedaljörer från VM och EM, samt atleter med flera medaljer på asiatiska och afrikanska mästerskapen.

Sverige har varit ledande i poängligan sedan 2015 och leder i dagens rankingsystem med 5 500 poäng över tvåan Sydafrika.


LÄS MER: Möt världens bästa MMA-landslag – här är den svenska EM-truppen


Under tisdagen börjar allvaret för de seniorerna borta i Rumänien och lottningen genomfördes under söndagsförmiddagen – där flera svenskar, tack vare hög seed eller lågt antal deltagare, fick direktkvalifikation till nästa runda.

Dessa svenska atleter tävlar i gruppspelsomgången (tisdag 19/6, start 10:00 svensk tid)

  • Jimmie Nilsson, fjädervikt – besegrades av Mici Saaristo TKO (slam)
  • Amir Malekpour, fjädervikt – besegrade Simone Valle (ITA) (30-26, 30-26, 30-27) – avancerar till kvartsfinal mot Gerard Corr (NIR) (Match 15 onsdag)
  • Navid Badi, lättvikt – besegrades av Bogdan Grad (AUT) via domslut (30-27, 29-28, 30-27)
  • Robin Roos, weltervikt – besegrade  John Byrne (IRL) via TKO, rond 3 – avancerar till kvartsfinal mot Yann Liasse (LUX)
  • Axel Karlsson, #12 weltervikt – besegrades av Bozhidar Ivanov (BUL) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Alexander Lindgren, mellanvikt – besegrade Daniel Petrov (BUL) via TKO, rond 2 – avancerar till kvartsfinal mot Dario Bellandi (ITA)

Bracket för fjädervikt där två svenska deltagare går sina matcher

Dessa svenska atleter går direkt vidare till slutspel

Kvartsfinal (onsdag 20/6)

  • Nina Back, stråvikt – besegrade Deirdre Fitzpatrick från Irland via submission (armbar, rond två)
  • Elin Öberg, flugvikt – besegrades av Janika Antinmaa via delat domslut.
  • Frida Vastamäki, bantamvikt – besegrade Emanuela Scioli från Italien via KO (huvudspark, rond tre)
  • Jessica Forslund Reis, fjädervikt – besegrades av Jenni Kivioja från Finland (KO, rond ett)
  • Renato Vidovic, #5 bantamvikt- besegrade Ciaran Mulholland (NIR) via enhälligt domslut.
  • Jonny Touma, bantamvikt – besegrade Samir Safarli (AZR) via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-25)
  • Amir Malekpour, fjädervikt – besegrade Gerard Corr (NIR) via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-27)
  • Robin Roos, weltervikt – besegrades av Yann Liasse (LUX) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Heytham Rabhi, #4 mellanvikt – besegrades av Dzmitry Zasinets från Vitryssland via delat domslut
  • Alexander Lindgren, mellanvikt besegrades av Dario Bellandi (ITA) via TKO (Doctor stoppage)
  • Robin Larsson, #21 lätt tungvikt – besegrades av regerande världsmästaren Murtaza Talha Ali via delat domslut.
  • Anton Turkalj, #2 lätt tungvikt – besegrade Vlad Ilin från Ukraina via enhälligt domslut (30-27, 29-27, 30-27)

Bracket för lätt tungvikt där två svenskar automatiskt gått vidare

Semifinal (torsdag 21/6)

  • Anna Astvik, #1 stråvikt – besegrade Giulia De Dominicis via enhälligt domslut (30-27 x 3). Möter Nina Back i finalen.
  • Nina Back, stråvikt – besegrade hemmafightern Raluca Dinescu (ROM) via enhälligt domslut (29-28 x3). Möter Anna Astvik i finalen.
  • Frida Vastamäki, bantamvikt – vidare till final efter att ha besegrat Finland via domslut.
  • Sebastian Gonzalez,  besegrades av Oktay Arif från Bulgarien.
  • Zoran Milic, flugvikt – besegrades av Giacomo Santoro från Italien.
  • Renato Vidovic, bantamvikt – besegrade Zdravko Dimitrov från Bulgarien och är nu vidare till final, där han möter vinnaren mellan Touma och Bulgarien.
  • Jonny Touma, bantamvikt – besegrades av Denislav Hadzhiev från Bulgarien.
  • Amir Malekpour, fjädervikt – besegrade Eemil Kurhela i semifinalen och möter finnen Mici Saaristo (FIN) i finalen på fredag.
  • Anton Turkalj, #2 lätt tungvikt- besegrade Pavel Pahomenko (BLR) via submission. Möter världsettan på fredag.

Finalomgången (fredag 21/6)

  • EM-final i stråvikt: Anna Astvik (Pancrase, SWE) besegrade Nina Back (Söders Fight Gym, SWE) via enhälligt domslut
  • EM-final i bantamvikt (d): Frida Vastamäki (Djurgårdens IF, SWE) besegrade Joanne Doyle (GBR) via TKO, rond ett
  • EM-final i bantamvikt (h): Renato Vidovic (Gladius MMA, SWE) besegrade Denislav Hadzhiev (BUL) via submission (giljotin), rond ett
  • EM-final i fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase, SWE) besegrade Mici Saaristo (FIN) via TKO, rond 2
  • EM-final i lätt tungvikt: Murtaza Talha Ali (BHR) besegrade Anton Turkalj (GBG MMA, SWE) via domslut.

Nyttiga länkar

Öppna konto hos Ohmbet Störst på MMA - Spela på alla dina favoritgalor
Kategorier
MMA-landslagetSenaste NyttSvenska Nyheter

Stefan Romare är en skribent och reporter som har jobbat på MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000. Kontakt: [email protected]
Omröstning

Vem borde David Teymur möta härnäst?

Visa resultat

Loading ... Loading ...