När MMA-organisationen Battle of Botnia äntligen gör comeback får vi se en mängd med inhemska talanger på galan som äger rum den 28:e november. Matchkortet är inte långt ifrån färdigställt och ni kan kika på den i artikeln.
Den senaste upplagan av Battle of Botnia ägde rum för fyra år sen och las sedan på is. Nu med nya arrangörer vid rodret så får Norrlands främsta MMA-evenemang ett lyft och nytt liv när de återvänder till Umeå för den femte gången. Denna gång äger galan rum på Umeå Energi Arena och galan äger rum i slutet av november.
Den forne UFC-fightern och svenska MMA-pionjären Tor Troeng som är en av arrangörerna ser fram emot att göra BoB till en av nordens främsta MMA-galor. Vi har redan galor som IRFA, Superior Challenge och Zone FC, nu har vi ännu en plattform för svenskar att visa upp sina MMA-färdigheter innan de tar klivet ut i Europa eller USA.
På denna gala får vi se den forne UFC-fightern Niklas Bäckström i galans huvudmatch samt så får vi se David Häggström göra comeback efter två års frånvaro. Utöver det så kan fansen få se Lina Akhtar Länsberg gå match igen och Jonatan Westin har äntligen fått en motståndare. Vi får även se norrmannen Emil ”Hulk” Weber Meek fightas på galan men han saknar en motståndare i dagsläget.
Den senaste tillagda matchningen står mellan Umeåbon Fernando ”El Toro” Flores som tar sig an fransmannen Martial Seguy.
Battle of Botnia 2015 äger rum i Umeå Energi Arena den 28:e november. Det preliminära matchkortet kan ni se nedan.
- Fjädervikt: Niklas Bäckström vs. Georgi Stoyanov
- Bantamvikt: Emil Hartsner vs. David Häggström
- Bantamvikt: Lina Akhtar Länsberg vs. TBA
- Weltervikt: Emil Weber Meek vs. TBA
- Weltervikt: Jonatan Westin vs. Gheorghe Gritko
- Bantamvikt: Fernando Flores vs. Martial Seguy
- Fjädervikt: Viktor Gustafsson vs. Kams Ekpo
- Bantamvikt: Thomas Bäck vs. Souksavanh Khamphasath


