Mellanvikten är ju av tradition en på många sätt klassisk viktklass inom proffsboxningen. Många fantastiska boxare har passerat revy i den kategorin genom åren. Marvin Hagler, Carlos Monzon, Bernard Hopkins och Sugar Ray Robinson för att nämna en handfull lysande fighters som lyst upp ringarna i den viktklassen.
Nu till helgen skall WBC-mästaren Sergio ”Maravilla” Martinez försvara sin titel på hemmaplan i Buenos Aires, Argentina. Det är första gången sedan 2002 som den 38-årige boxaren som flyttade till Madrid, Spanien för 11 år sedan, nu återvänder till sitt hemland för att boxas.
Sergio Martinez har ju mestadels boxat i USA de senaste åren och gjort sig ett ordentligt namn ”over there” (är ju stadigt betraktad som en av branschens bästa boxare kilo för kilo) – senaste segern plockades i Las Vegas förra året då han vann en hyllad poängseger över mexikanske stjärnan Julio Cesar Chavez Jr.
I motsatt ringhörna denna gång kommer han att ha tuffe britten Martin Murray (30), obesegrad efter 26 matcher som proffs (25-0-1, 11 KO). Martinez är förstås skyhög favorit men Murray är betraktad av många som en kompetent utmanare. Se en promo för fighten som går i den argentinska huvudstaden nu på lördag (27:e april) på klippet ovan!


